Temel İhtiyaç Desteği Nedir?

Küresel olarak dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle birçok vatandaş zor duruma düşmüştür. Bu zor durumda olan vatandaşlara çeşitli bankalar tarafından destek sağlanmaktadır. Bu desteğe ihtiyaç duyan tüm vatandaşlar kolay bir şekilde başvuru yapabilecektir. Korona virüsü salgını dolayısıyla birçok işyeri ve esnaf için destek kredileri açıklanmıştır. Bu destek kredilerinin açıklanması dolayısıyla tüm vatandaşlar rahat bir nefes almış durumundadır. Vatandaşlar destek paketinin açıklanmasından sonra birçok yerden başvuru yaparak başvuru sonuçlarını beklemektedir. Ziraat bankası üzerinden destek paketi alabilmek için başvurularınızı mobil şube üzerinden veya ziraat bankasının resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Aynı durum Halkbank ve Vakıfbank için de geçerlidir. Kredi başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra kredinizi ATM’den kolaylıkla çekebilirsiniz. Bunun için Kartsız İşlemler menüsünden ihtiyaç destek kredi ödemesine menüsüne geçmeniz ve adımları takip ederek krediyi çekmeniz yeterli olacaktır.

Temel İhtiyaç Desteği Başvuru Nasıl Yapılır?

Temel ihtiyaç destek kredisi başvurularınızı Ziraat mobil uygulaması veya Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası gibi bankaların resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Bu destek kredisi ödemeleri “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı altında toplanan ücretlerdir. Buna göre aylık geliri 5 bin lira altında olan bireysel müşteriler bu krediye başvurabilmektedir. Bu nedenle krediye başvurmak için;

  • Aylık Gelirinizin 5000 lira altında olması
  • 18 yaşında büyük olmanız gerekmektedir.

Bu şartları sağlıyorsanız gerekli kanallar üzerinden başvurunuzu iletebilirsiniz.

Temel İhtiyaç Desteği Hakkında Bilgiler

Temel ihtiyaç destek kredisi covid-19 nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar için verilen destek ödemelerine denilmektedir. Bu destek ödemesiyle birlikte ekonomik olarak durgunluğun yaşanmaması adına destekler açıklanmıştır. Bu desteklerle birlikte Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank bu konuda destek ödemesi alanı açmıştır. Bu destek ödemeleri için vatandaşlar borçlarını veya temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bireysel müşteriler temel gıda ihtiyaçlarını ve barınma ihtiyaçlarını karşılayarak virüsün etkisinden kurtulana kadar mücadele edebilirler. Bu kapsamda vatandaşlar kredi çekmek için şu limitleri dikkate almalıdır;

  • 10.000 liraya kadar destek ödeme limiti bulunur.
  • İlk 6 ay ödemesiz bir şekilde 36 ay vadeli imkan
  • Her ay eşit taksitle ödeme imkanı

Bu avantajlarla birlikte kredi ödemeleri alabilirsiniz. Temel ihtiyaç desteğinde kendi ihtiyacınıza yönelik olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için 10 bin, 7 bin veya 5 bin liralık başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurulardan elde edilen kredi tutarına göre size bir ödeme planı sunulacaktır. Bu ödeme planında eğer 10 bin liralık bir kredi çektiyseniz 36 ay vadeyle aylık olarak 376  lira kredi ödemesi yapmış olacaksınız. Bazı durumlarda bankalar istenen miktara göre daha az miktar teklif edebilmektedir. Buna göre eğer 3 bin liralık teklif gelirse 36 ay vadeyle aylık 113 lira taksit ödemek durumunda olacaksınız. Kendi ödeme tablonuzu oluşturabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir?

Bildiğiniz üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Temel ihtiyaç kredisinin yalnızca devlet bankaları tarafından verileceği bilgisi aktarıldı. Kredirehber olarak ziyaretçilerimiz için temel ihtiyaç kredisi alınabilen bankaları daha önce bildirdik. Temel ihtiyaç kredisi alabileceğiniz bankalar ve detaylı bilgilendirmeler için alttaki linklere tıklayabilirsiniz.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir