Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emeklilik Nedir?

Emeklilik ülkenin belirlediği süreler içinde sigortalı olarak hizmet etmiş olanların faydalanabildiği bir devlet sistemlerinden biridir. Emekli olmak için bir ülkede sigortalı olarak çalışmış olmak yeterlidir. Ancak sigortalı olarak çalışmak ve başlangıç tarihi ile çalışma sürelerinin yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Bu dönemde emekli olmak için özellikle 2000 sonrası doğumluların emekli olması 65 yaşını beklemelerine, kadınlarınsa 60 yaşına kadar beklemelerine bağlıdır.

Ülkemizde Emeklilik yaşı ülkemizde erkeklerde 65 kadınlarda 60 olarak belirlenmiştir. Ama bu kural 2000 yılından sonra doğmuş olanlar için geçerlidir. 1999 yılından önce doğanlar için kademeli emeklilik sistemi getirilmiş ve belirli bir süre emeklilikleri dolana kadar o tarihte doğanlar için bu sistem devam edecektir.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli olacakların alacakları maaş, yatırdıkları prim tutarı ve prim gün sayısına göre değişmektedir. Sigorta primi asgari ücret tutarından yatırılan bir kişi ile daha yüksek tutarlarda yatırılanların maaşı aynı olmamakta ve çok fazla farklar ortaya çıkmamaktadır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Emekli olmak için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her işe başlandığında sigorta girişi de yaptırılmalı ve alınan ücret üzerinden sigortanın yatırılması sağlanmalıdır. Bazı kişi ve kurumlar yanında çalıştırdığı insanlara verdiği ücretin altında asgari tutardan sigorta yatırırlar. Bu düşük sigorta primi sonucunda emeklilikte asgari tutardan olacaktır. Eğer çalışırken bunu göz önünde bulundurmazsanız emeklilik döneminde herhangi bir hak arayamayacak durumda olursunuz.

Emeklilik gün sayısı nasıl hesaplanır?

Emeklilik gün sayısını kolayca kendiniz bazı bilgilerle hesaplayabildiğiniz gibi e devlet üzerinden ve bazı internet siteleri üzerinden de gereken bilgileri girerek hesaplama yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olanlar ne zaman emekli olabileceklerini, Emeklilik Hesaplama araçları ile kolayca öğrenebilirler

E-Devlet üzerinden emeklilik gün sayısı hesaplama ve sorgulama

E-Devlet üzerinden emeklilik hesaplama ve sorgulama tablosunu öğrenmek için öncelikle, e devlet şifresiyle e devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-Devlet’e girdikten sonra sosyal güvenlik kurumu sayfası üzerine gelerek bilgilerinizi  girdikten sonra sistem otomatik olarak hesaplayacaktır. Hesaplandıktan sonra açılan sayfadan ne zaman emekli olabileceğinizi size tablo halinde gösterecektir. Ancak bu tablo kesin sonuç vermeyeceği için en doğru hesaplama için en yakın SGK Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Eğer emekliliğinizi kendiniz hesaplayacaksanız elinizde belirli bilgilerin olması gerekmektedir. Askeri borçlanma, işe giriş tarihlerli, sigortalılık süresi ve yaş bilgisini de bilmek gerekir. Bu bilgiler sayesinde emekliliğinizi kolayca kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

 Emekli olmak için kaç gün gereklidir?

Emekli olmak için bugünkü sistemde gün sayıları farklılık göstermektedir. Gün sayıları sigorta giriş tarihine göre değerlendirilmekte olup ilk sigorta tarihi bu yüzden emeklilik için önem kazanmaktadır. 1999 ve daha önceki girişliler için belirli oranlarda daha erken emekli olma şansları bulunmaktadır. Bu da kademeli yöntemle olmakta ve kademeli emekli yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir