Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Korona virüsü nedeniyle sosyal hayatla birlikte ekonomik anlamda hayat adeta güçsüz kaldı. Böyle bir durumda neredeyse milyonlara insan evine kapanmış durumundadır. Salgından olumsuz etkilenen sektörlerde faaliyetler tamamen durmuş durumdadır. Salgın dolayısıyla devlet  tarafından birçok destekleyici adımlar atılmıştır. Bu adımlardan Kısa Çalışma Ödeneği yararlanmıştır. Buna göre devlet kısa çalışma ödeneği için aranan prim günlerini ve hizmet için dolması gereken süreleri indirmiş durumdadır. Kısa çalışma ödeneği, ekonomik anlamda olumsuz etkilenen işyerlerinin bu süre zarfında çalışmayan çalışanlarına ödediği ödemeye kısa çalışma ödeneği denir. Kısa çalışma dönemine işyerinde devam eden haftalık çalışma süresini tamamlayan kişiler kısa çalışma ödeneği verilir. Kısa çalışma ödeneği 3 aya kadar devam edebilmektedir. Ayrıca salgının devam etmesi halinde kısa çalışma ödeneği, Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Şartlar

Korona virüsü nedeniyle işyerlerinin olumsuz etkilenmesi gerekmektedir. Salgından dolayı olumsuz etkilenen işyerlerine müfettişler gönderilir. Bu müfettişler işyerleri için uygunluk tespiti yapar. Bu uygunluk tespitine göre bir karar verilir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için bu tarz adımlardan geçmek gerekir. İçişleri bakanlığı tarafından bazı kapatılan işyerleri için sadece belge temini yeterli olabiliyor. İşyerlerinin korona virüsü nedeniyle salgından olumsuz etkilendiğini belgelemesi bu işyerleri için yeterlidir. Kısa çalışma ödeneğinden bu şekilde faydalanan tüm işyerleri için düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre iyi niyet kurallarına aykırı olacak davranış kuralları dışında herhangi bir suretle işi çıkarımı yapılamayacaktır. Bu süre zarfında işyerlerinin ve işçilerinin hakları korunmuş olacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Kısa çalışma ödeneğinden korona virüsü kaynaklı olumsuz etkilenen işyerleri yararlanabiliyor. Kısa çalışmanın başladığı günden itibaren 60 gün hizmet verilmesi ve son 3 yıl içerisine en az 450 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Bunları yerine getiren yerler kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir. Başvurular günümüzde daha kolay bir şekilde ilerlemektedir. Başvurular İŞ-KUR’a online olarak yapılabiliyor. Bunun için işyerlerinin İŞ-KUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. Online sistem içerisinde korona virüsü salgını nedeniyle olumsuz etkilendiğini gösteren belgeler ve işyerlerinde çalışan işçilerin listesi ek olarak gönderimi yapılması gerekmektedir. Online sistemde her türlü detay sorulmaktadır. Başvurunuz tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde size geribildirim yapılacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı

Kısa çalışma ödeneği, aylık olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaya göre çalışılan günlerin ücretlerini işyerinin kendisi ödüyor. Çalışılamayan günlerin ücretini ise İŞ-KUR ödüyor. Kısa çalışma ödeneği miktarı işçilerin 12 aylık prim kazançlarının %60’ı kadar ödeme yapılır. Kısa çalışma ödeneği ücretleri asgari ücretin %150’sini aşamamaktadır. 2020 yılı içerisinde ödenecek olan kısa çalışma ödeneği en az 58,86 TL olarak belirlenmiştir. Aylık bazda ele alınacak olunursa en fazla ödenek tutar 4.414.50 liradır. Kısa çalışma ödeneği miktarları bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir